Kas valged täpid küüntel räägivad tõesti rahaõnnest või hoiatavad hoopis haiguse eest?

Kui valged täpid küüntel tähendavad rahvasuus rahaõnne ja neid võiks ju palju olla, siis tegelikult annavad need märku, et kehas on puudu vitamiinidest ja mineraalidest.

Valged “õied” küüntel ehk leukonychia punctata on väga levinud, kuid õnneks kaugeltki mitte raske “haigus”. Arstid seda tõveks ei peagi ja see ei vaja isegi ravi, küll aga tähelepanu.

Nimelt annavad “õitsevad” küüned märku sellest, et organismil on puudus vitamiinidest ja/või mineraalainetest. Küüned võivad „õitsema“ hakata peale ühekülgseid dieete, näljutamisi ja kaalukõikumisi. Kui me esmastest valgetest täppidest küüntel mööda vaatame ja jätkame valitud enesehävituslikku tegevust, tekivad küüntele lisaks üksikutele täppidele lausa mustrid, vaod, valged laigud või hakkavad küüned kihistuma ja kergesti murduma.

Arstide meelest on küünte “õitsemine” tingitud tsingi ja A-vitamiini vaegusest ning sel puhul tasub algul kiirelt turgutada end vitamiinide või toidulisanditega. Ent ehkki need aitavad nii-öelda järje peale, pole peotäite viisi tablette sisse vohmida mõistlik, sest ükski pill ei asenda tervislikku toitumist. Kõige tähtsam on üle vaadata oma igapäevane toidumenüü.

Kuigi vale toitumine on valgete küünelaikude levinuim põhjus, võivad neid põhjustada ka välised tegurid. Nii küüsi kui käenahka kuivatab ja kahjustab ka kodukeemia, näiteks ühe ohuna küüntele on pidev kokkupuude nõudepesuvahenditega. Samuti võivad plekke tekitada traumad küünenaha piirkonnas.

Mida teha, et küüned ei puhkeks õide?

* Õlita ja kreemita küüsi ja käsi iga päev.

  • Küünenahku ei tohi lõigata. Pehmenda need õli ja kreemiga ning lükka tagasi.
  • Viili küüsi pärast kätevanni, viil olgu küünetüübile vastav.
  • Kaitse küüsi küünelakiga.
  • Küünelakieemaldi peab olema atsetoonivaba.
  • Kodutöid tehes kanna kindlasti kummikindaid.

Mida ennustab vanarahva suus tuntud küünte õitsemine?

Täpid küüntel on nagu kohvipaks tassipõhjas – nendegi järgi saavat ennustada!

  • Kui avastad valge täpikese pöidlaküünelt, siis on lähiajal oodata raha: kas tõstetakse sul palka, saad päranduse või võidad lotoga.
  • Koolitüdrukud loevad täppide järgi, mitu peikat kellelgi on.
  • Valged täpid küüntel olevat märk sellest, et inimesel on ussid või et ta ei joo piisavalt piima.
  • Valge täpp pidi küünele ilmuma ka siis, kui juhtud kellelegi valetama.
  • Vanasõna ütleb: rikka hambad õitsevad, kehva küüned õitsevad.
BRONEERI ONLINE (Tallinn)